Projects - Berlinale Co-Production Market

Official Projects

(in alphabetical order of production company):

  • Where the Summer Went (D: Beatriz Sanchis), Animal de Luz Films, Mexico
  • Psychobitch (D: Martin Lund), Ape&Bjørn, Norway
  • 7500 (D: Patrick Vollrath), Augenschein Filmproduktion, Germany
  • Irene (D: Celina Murga), Cepa Audiovisual & Tresmilmundos Cine, Argentina
  • The Ski Jumper Who Didn't Want to Land (D: Hans Petter Moland), Chezville & Storyline Studios, Norway
  • Overgod (D: Gabriel Mascaro), Desvia Produções, Brazil
  • Clear Blue (D: Lindsay MacKay), Devonshire Productions, Canada
  • Man's Fate (D: Lou Ye), Dream Factory, China & Chinese Shadows, Hong Kong, China
  • The Deer (D: Bogdan George Apetri), Fantascope, Romania
  • The Monster Within (D: Rodrigo Susarte), Forastero, Chile
  • Lost Country (D: Vladimir Perisic), KinoElektron, France, Trilema, Serbia & MPM Film, France
  • Benigno Cruz (D: Jorge Hernandez Aldana), La Pandilla Producciones, Venezuela & Lucía Films & Paloma Negra Films, Mexico
  • Eloe (D: Piotr Złotorowicz), Lava Films, Poland
  • Charlatan (D: Agnieszka Holland), Marlene Film Production, Czech Republic
  • A Film by Verner Holm (D: Jannik Johansen), Profile Pictures, Denmark
  • Blanquita (D: Fernando Guzzoni), QuijoteRampante, Chile
  • Paloma's Wedding (D: Marcelo Gomes), Rec Produtores, Brazil
  • Waiting for an Angel (D: Akin Omotoso), Rififi Pictures, South Africa & Triptych Media, Canada
  • Dead Noon (D: Jeff Desom), Samsa Film, Luxembourg
  • Daughter of Mine (D: Laura Bispuri), Vivo Film, Italy

"Berlinale Directors" projects:

  • Ten Thousand Happiness (D: Johnny Ma), Image X Productions, China
  • Colour of the Skull (D: Sibs Shongwe-La Mer), Mille et Une Productions, France
  • Zorro (D: Ronny Trocker), Zischlermann Filmproduktion, Germany

"Rotterdam-Berlinale Express":

  • Girls of the Sun (D: Eva Husson), Maneki Films, France
  • Jumpman (D: Ivan I. Tverdovsky), New People Film Company, Russia
  • The Wife of the Pilot(D: Anne Zohra Berrached), Razor Film Produktion, Germany

"Talent Project Market":

  • The Deposit(P: Eva Sigurdardottir), Askja Films, Iceland
  • MNK Boy (P: Aydin Dehzad), Kaliber Film, Netherlands / Turkey
  • Shock Labor(P: Maria Carla del Rio), Marinca Filmes, Cuba
  • The Bus to Amerika (P: Nefes Polat), Mars Production, Turkey
  • The Space Between (P: Angela Lee), Nifty Pictures, USA
  • Memoryland (P/D: Quy Bui), Pixelholic Media, Vietnam
  • Tomorrow is a Long Time (P: Jeremy Chua), Potocol, Singapore
  • Never the Bright Lights (P: Tonee Acejo), Quiapost Productions, Philippines
  • You Will Die at Twenty (P: Hossam Elouan), Transit Films, Egypt / Sudan
  • Breaking Surface (P: Julia Gebauer), Way Creative Films, Sweden

Company Matching (in alphabetical order of company):

  • Black Sheep Film Productions, Israel
  • Haut et Court, France
  • Mer Film, Norway
  • Washington Square Films, USA
  • Weydemann Bros., Germany